Data publikacji:
Pompy ciepła

Nowa pompa ciepła Mitsubishi z czynnikiem R290 już dostępna!

Już jest! Nowość w ofercie czołowego producenta pomp ciepła Mitsubishi Electric. To właśnie ta długo wyczekiwana pompa ciepła z czynnikiem R290 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na pompy ciepła z propanem. Urządzenia PUZ-WZ, bo taki nadano im symbol, to monoblokowe pompy ciepła korzystające z gazu R290. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Czy czynnik R290 to przyszłość branży grzewczej?

Po pierwsze, R290 jest jednym z najbardziej ekologicznych czynników chłodniczych dostępnych na rynku. Jest to gaz o niskim potencjale globalnego ocieplenia (GWP) co oznacza, że ma minimalny wpływ na zmiany klimatu. Jego GWP wynosi zaledwie 3 co daje mu przewagę nad innymi pompami ciepła.

Po drugie, R290 jest również efektywnym czynnikiem chłodniczym. Ma dobre właściwości termodynamiczne czyli posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, co przyczynia się do ich wysokiej efektywności energetycznej.

Po trzecie, stosowanie R290 może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w pompach ciepła. Jego niski GWP oznacza, że nie tylko ogranicza emisję gazów cieplarnianych, ale także pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do napędzenia pompy ciepła.

Czy gaz R290 jest bezpieczny?

Gaz R290, czyli propan jest stosunkowo bezpiecznym gazem chłodniczym. Istnieją jednak pewne kwestie bezpieczeństwa, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • Łatwopalność. R290 jest gazem łatwopalnym, a więc może stanowić ryzyko pożaru w przypadku wycieku i obecności źródła zapłonu. Dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz przestrzeganie odpowiednich procedur bezpieczeństwa podczas instalacji, obsługi i konserwacji pomp ciepła.

  • Bezpieczna instalacja: Pompę ciepła zasilaną gazem R290 należy zainstalować zgodnie z odpowiednimi przepisami i normami bezpieczeństwa określonymi przez producenta. Jest to istotne zarówno pod kątem zapobiegania wyciekom gazu, jak i minimalizowania ryzyka pożaru.

  • Wentylacja: W pomieszczeniach, w których znajdują się pompy ciepła zasilane gazem R290, konieczna jest odpowiednia wentylacja, aby zapewnić usuwanie ewentualnych wycieków i uniknąć gromadzenia się gazów.

  • Odpowiedni montaż i konserwacja: Osoby odpowiedzialne za montaż oraz konserwację pomp ciepła zasilanych gazem R290 powinny być odpowiednio przeszkolone w zakresie bezpiecznej obsługi, w tym postępowania w przypadku wycieku oraz korzystania z odpowiedniego sprzętu ochronnego jest to kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego działania.

Zalety pompy ciepła Mitsubishi R290

Zacznijmy od porównania współczynników GWP dla poszczególnych czynników w pompach ciepła. W najnowszym modelu pompy ciepła Mitsubishi z gazem R290 wartość GWP wynosi 3, dla porównania w pompach ciepła z gazem R32 wskaźnik GWP wynosi 675 a w pompach z gazem R410A wartość ta jest równa liczbie 2088.

W związku z rozporządzeniem dotyczącym fluorowanych gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej powinno nastąpić obniżenie emisji F-Gazów o 79% w okresie od 2015 do 2030 roku.

Dzięki wprowadzeniu na rynek pompy ciepła PUZ-WZ klienci już dzisiaj mogą zamontować pompę ciepła z czynnikiem R290 od Mitsubishi -najlepszego producenta pomp ciepła.  Między innymi nasz firma BIO-KLIM została przeszkolona przez producenta z zakresu bezpieczeństwa   podczas montażu i serwisu. Dzięki temu nasi monterzy profesjonalnie zamontują pompę ciepła PUZ-WZ firmy Mitsubishi.

Szczegóły techniczne pompy ciepła Mitsubishi PUZ-WZ

Dobrze wiemy, że interesują Was konkrety więc poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące PUZ-WZ od Mitsubishi.

Pompy te zostały wprowadzone z tzw. „małym poślizgiem”, ich premiera była przewidziana na sierpień 2023 r. ostatecznie na Polskim rynku pojawiły się stosunkowo nie dawno bo w lutym 2024 r. Jednak w przypadku tak konkretnego producenta, zawsze warto poczekać!

Obecnie  dostępne są następujące modele:
    • PUZ-WZ50VAA – jednofazowa jednostka o mocy 5kW
    • PUZ-WZ60VAA – jednofazowa jednostka o mocy 6kW
    • PUZ-WZ80VAA – jednofazowa jednostka o mocy 8kW

Firma Mitsubishi pracuje również nad modelami  PUZ-WZ o mocy 10kW i 12kW.

Zakres pracy PUZ-WZ jest również bardzo szeroki:
  • W trybie grzania od -25°C do 24°C
  • W trybie przygotowania C.W.U. -25°C do 46°C


Kolejną zaletą PUZ-WZ jest to, że potrafi osiągnąć bardzo wysoką temperaturę zasilania do 75°C!

W jednostce zewnętrznej zastosowano wymiennik ciepła HIC, taki sam jak we flagowym modelu Zubadan. Dzięki temu nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych system działa stabilnie.

Należy pamiętać również o innym sposobie montażu pompy ciepła z czynnikiem R290. Mitsubishi podaje konkretne wytyczne jeśli chodzi o odległości od ścian w zależności w jakim miejscu planujemy jej montaż. Określone są również strefy ochronne w których nie mogą się znajdować m.in. wejścia do piwnic, okna, otwory systemu wentylacyjnego czy źródła zapłonu stałe bądź tymczasowe.

Pompy ciepła PUZ-WZ są również bardzo wydajnymi pompami ciepła i efektywność energetyczna to A+++/A++ co ważne znajdują się na liście ZUM, więc jeśli zależy Wam na skorzystaniu z Czystego Powietrza lub Moje Prądu, również ten model pompy od Mitsubishi będzie dobrym rozwiązaniem.

Pompa ciepła do osiedli oraz małych działek

Jeśli zależy Ci na naprawdę cichej pompie ciepła to PUZ-WZ będzie dla Ciebie odpowiednia, dlaczego? Ich poziom mocy akustycznej został zmniejszony względem pomp ciepła R32 i wynosi do 56dB (jednostka 5 i 6kW) oraz do 58dB (jednostka 8kW).Czy wprowadzenie gazu R290 oznacza koniec pomp ciepła R32?

Na ten moment nie ma wprowadzonego zakazu dotyczącego produkcji oraz montażu pomp ciepła z  gazem R32. Naszym zdaniem bardzo dobrze!

Pompy ciepła z gazem R32 są nadal produkowane i z powodzeniem ogrzewają budynki na całym świecie. Nie wątpliwie jest to bardzo wydajny czynnik, który posiada wysoką efektywność energetyczną.  Niemniej jednak producent Mitusbishi obserwuje dynamicznie zmieniający się rynek pomp ciepła. Właśnie ze względu na rosnące zainteresowanie monobokami z czynnikiem R290 Mitsubishi zdecydowało się poszerzyć swoją ofertę o PUZ-WZ.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w swoim domu,  weź pod uwagę jakość, wydajność oraz opinie na temat danego producenta. Obecnie rynek zalewany jest różnego rodzaju pompami ciepła wątpliwej jakości. Decydując się na pompę ciepła firmy Mitsubishi, czy to monoblok z czynnikiem R290 czy split z czynnikiem R32, wybierasz urządzenie z najlepszymi parametrami, jakością i stabilnością pracy.

Nawet jeśli w pierszym zderzeniu z ofertą wydaje Ci się, że jest to dużo droższy wybór niż inwestycja z inną "chińską" pompą, warto się nad nią zastanowić, ponieważ oszczędności pojawiają się w kolejnych latach użytkowania. Mniejszy pobór energii dzięki małym spadkom mocy, znikoma awaryjność, części zamienne dostępne od ręki i autoryzowany serwis w całym kraju.

Masz pytania w związku z pompą ciepła PUZ-WZ bądź chcesz otrzymać od nas ofertę? Zadzwoń pod nr 608 516 632 bądź napisz e-mail info@bio-klim.pl
Przejdź do formularza i napisz do nas wiadomość.

Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą możliwie jak najszybciej!