Panele fotowoltaiczne są nazywane potocznie panelami słonecznymi, które wytwarzają prąd stały.

Odnawialne źródła energii pozwalają na uzyskanie taniego prądu. Nie mają przy tym negatywnego wpływu na środowisko. Montaż paneli fotowoltaicznych to najprostszy sposób, żeby się o tym przekonać. Uwzględniając dofinansowanie tych instalacji z programów rządowych czy regionalnych i okres zwrotu z inwestycji finalnie możemy liczyć na niższe rachunki.

Pora zapomnieć o wysokich rachunkach


Elektryczność to nie tylko światło i działanie sprzętu AGD i RTV – można, najkorzystniej np. produkowaną przez instalacje fotowoltaiczne, wykorzystać jako źródło centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Montaż paneli sprawia, że ogrzewanie nieruchomości tym sposobem jest najlepszym rozwiązaniem i w dodatku najmniej emisyjnym. By system zadziałał kompleksowo, zamiast tradycyjnego pieca dwufunkcyjnego warto pomyśleć o pompie ciepła, na którą, podobnie jak na fotowoltaikę, można otrzymać dofinansowanie.

Realny wkład w ochronę środowiska


Używając ogrzewania elektrycznego, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, przyczyniając się do poprawy warunków życia na ziemi. Dzięki programom publicznym oraz wielu lokalnym inicjatywom fotowoltaika ma dofinansowanie, które sprawia, że dość duży wydatek staje się osiągalny nawet dla mniej zamożnych obywateli. Nasi pracownicy oprócz montażu instalacji chętnie doradzą, gdzie i w jaki sposób można starać się o dotację na odnawialne źródła energii. Warto dodać, że zakup kilku elementów, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła, pozwala na otrzymanie jeszcze większego zwrotu zainwestowanych środków.

Urządzenia renomowanych producentów


Działamy na terenie całego kraju i korzystamy tylko z elementów sprawdzonych firm. Montaż paneli fotowoltaicznych może być zrealizowany na dachu lub obok nieruchomości. Instalacja może być dostosowana do potrzeb gospodarstwa domowego, co pozwala otrzymać rządowe dofinansowanie. Inna opcja to mocniejszy zestaw umożliwiający sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii. W przypadku przedsiębiorstw prąd z fotowoltaiki oprócz zasilania produkcji może być wykorzystany do obsługi C.O. i C.W.U. czy klimatyzacji w pomieszczeniach.

Proponowane rozwiązania

Panele fotowoltaiczne, które proponujemy to panele monokrystaliczne, które cechują się wyższą sprawnością niż panele polikrystaliczne a ich opłacalność dzięki temu jest wyższa.

Proponujemy panele firmy RISEN - panele monokrystaliczne o mocy 400-500 Wat. Gwarancja producenta na moc panelu 25 lat.

Falownik, który stosujemy najczęściej, jest to sprawdzony i polecany przez naszą firmę inwerter firmy Growatt. Ogromną zaletą tego falownika jest możliwość zainstalowania aplikacji, dzięki której klient ma wgląd do wyników pracy instalacji. Aplikacja usprawnia również serwis w przypadku ewentualnej awarii. Gwarancja producenta na falownik to 10 lat.

Zapoznaj się z wykonanymi przez nas instalacjami fotowoltaicznymi

Zapraszamy do galerii zdjęć

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?


Moda na korzystanie z zielonych źródeł energii nie ustaje. Energia słoneczna to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania prądu ze środowiska. Zanim zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych, zapoznaj się ze sposobem ich działania.

Instalacje fotowoltaiczne odpowiadają za pobieranie energii z promieni słonecznych i przekonwertowanie jej na prąd elektryczny. Ten wykorzystasz w swoim gospodarstwie do zasilenia domowych urządzeń elektrycznych, pompy, klimatyzacji i ogrzewania.

Warto dodać, że panele fotowoltaiczne działają nie tylko w słoneczne dni, ale także podczas zachmurzenia, nawet kiedy temperatura powietrza jest stosunkowo niższa. Tak więc możesz z nich korzystać praktycznie przez cały rok.


Z czego składa się system fotowoltaiczny?


Jednym z głównych elementów systemów fotowoltaicznych jest falownik. To dzięki niemu energia zebrana przez moduły zamontowane na dachu może zostać wykorzystana w Twoim domu. Falownik dostosowuje parametry prądu do sieci niskiego napięcia.

Do pomiaru wytwarzanego prądu służy licznik dwukierunkowy. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli jednokierunkowych liczy on zarówno energię pobieraną z sieci, jak i kierowaną z powrotem do niej. W ten sposób otrzymasz szczegółowe dane na temat wyprodukowanej i pobranej przez Ciebie energii.

Taka informacja jest szczególnie istotna w przypadku ustalania nadwyżek prądu, które mogą zostać zwrócone użytkownikowi. Daje to możliwość magazynowania niewykorzystanej energii, co jest bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem w porównaniu do alternatywnych systemów.


Dobór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej


Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Fotowoltaika to technologia, która wytwarza energię z ogólnodostępnego, niewyczerpującego się źródła – słońca. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zyskać częściową, a w niektórych przypadkach całkowitą niezależność energetyczną.

Eksperci są zgodni, że inwestycja w panele fotowoltaiczne dla przeciętnego gospodarstwa domowego zwykle zwraca się już po 5-10 latach. Musisz jednak wiedzieć, że na wydajność systemu wpływa wiele czynników. Głównymi z nich są:

  • lokalizacja,
  • poziom nasłonecznienia,
  • kierunek i nachylenie dachu.

Podstawą do określenia wielkości instalacji fotowoltaicznej jest obliczenie średniego zapotrzebowania na energię elektryczną domostwa. Tutaj warto pamiętać o różnicach w zużyciu w zależności od pory roku. Jeśli ustalisz minimalną moc instalacji, która pokryje Twoje miesięczne potrzeby, dobór paneli będzie znacznie łatwiejszy.

Najbardziej efektywny pod kątem wykorzystania energii słonecznej dach to taki, który skierowany jest na południe pod kątem 30-40 stopni. Jeśli przy tym jest on dobrze nasłoneczniony i nic go nie przesłania, zamontowane panele będą bardzo wydajne. Wtedy możesz zdecydować się na mniejsze modele.

Dlaczego rozmiar paneli jest tak ważny?


Dobór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej ma istotne znaczenie dla efektywności i rentowności całego systemu. Optymalna wydajność to taka, która w 100% zaspokoi zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

Pamiętaj, że niewykorzystany w sezonie letnim prąd możesz magazynować i wykorzystać podczas zimy. Wtedy nasłonecznienie nie jest aż tak duże, a ogrzanie domu wymaga dodatkowej energii.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?


Coraz poważniej rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym? Przed podjęciem ostatecznej decyzji dowiedz się, w jakim miejscu będą one najbardziej efektywne. Z taką wiedzą możesz myśleć o przemyślanej inwestycji, która zwróci się już po kilku latach.

Fotowoltaika to technologia opierająca się na energii słonecznej. Oczywistym wyborem jest więc nieosłonięta, dobrze nasłoneczniona powierzchnia. Tutaj najlepiej sprawdzą się lekko nachylone, spadziste dachy skierowane na południe. Idealnie, jeśli paneli nie będą przesłaniały drzewa czy inne wysokie obiekty.

Nie każdy jednak taki dach posiada. Co wtedy? Czy jedynym rozwiązaniem jest rezygnacja z paneli fotowoltaicznych? Absolutnie nie. Kluczem do udanej inwestycji jest zaprojektowanie instalacji w taki sposób, aby była dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Jesteś mieszkańcem domu czy bloku z płaskim dachem? W takim przypadku wystarczy zamontować odpowiednią konstrukcję wsporczą. Stelaż umożliwia ustawienie paneli w odpowiednim kierunku z uwzględnieniem najlepszego kąta nachylenia.

Montaż fotowoltaiki – czy tylko na dachu?


Czasami zdarza się, że dachy naszych klientów po prostu nie nadają się do instalacji paneli. W takich przypadkach alternatywą jest fotowoltaika na gruncie. Takie rozwiązanie to:

  • szersze możliwości optymalizacji modułów fotowoltaicznych,
  • łatwa rozbudowa systemu w przyszłości,
  • proste prace konserwacyjne.

Tak więc instalacja fotowoltaiki na ziemi jest możliwa. Tutaj trzeba liczyć się z pewną dopłatą do inwestycji, jednak w wielu przypadkach takie systemy okazują się nawet bardziej efektywne od paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca na ziemi, pozostaje Ci montaż instalacji na elewacji budynku. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w przypadku mniejszych posesji. Pionowa instalacja nie będzie zajmowała miejsca.

Musisz jednak liczyć się z tym, że panele na elewacji mogą nie być aż tak wydajne, jak te montowane na dachu czy gruncie. Mimo wszystko po przeprowadzeniu analiz nadal mogą okazać się doskonałym wyjściem dla osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wykorzystywać zieloną energię w swoim domu.