Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędna do oddychania, dobrego samopoczucia oraz zdrowia człowieka. Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniu w celu usunięcia zanieczyszczeń, powietrze z zewnątrz jest oczyszczane w filtrach, dzięki czemu do domu trafia czyste powietrze bez drobnoustrojów oraz alergenów.

Rekuperacja zapewnia odzysk temperatury z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka. W wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ciepłe powietrze z budynku ogrzewa czyste, często zimniejsze powietrze z zewnątrz. Dzięki temu zyskujemy świeże powietrze bez utraty ciepła, a przy okazji nieoceniony komfort oddychania.

Rekomendowani przez nasz producenci rekuperatorów:
Mitsubishi Electric, Ekozefir, Derfo oraz Tesla.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czym różni się od zwykłej wentylacji?


Cała różnica polega na tym, że wentylacja grawitacyjna polega na ciągu powietrza wytwarzanym przez kominy a wentylacja mechaniczna opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator.
Centrala wentylacyjna pozwala na kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanie z pomieszczeń powietrza często dusznego i wilgotnego wraz odzyskiem ciepła.


Jak działa rekuperacja?

Zamontowany rekuperator to serce Twojej wentylacji. Centrala wentylacyjna pobiera powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie.
  • Pierwszy strumień to powietrze czyste i zimne pobrane z zewnątrz.
  • Drugi strumień to powietrze z wewnątrz budynku - brudne i wilgotne.
Powietrze z wewnątrz zostaje zaciągane poprzez anemostaty, czyli kratki zamontowane najczęsciej na suficie.

Oba strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, który znajduje się w rekupertorze. Każdy strumień płynie odrębnym kanałem dzięki czemu strumienie nie mieszają się ze sobą.
Powietrze zaciągnięte z budynku przechodzi przez wymiennik i zostawia w nim swoje ciepło, następnie powietrze zaciągnięte z zewnątrz przejmuje ciepło z wymiennika i zostaje dostarczone poprzez anemostaty nawiewne do budynku.

Należy pamiętać, że rekuperator posiada na każdej ścieżce powietrza filtry, które oczyszczają powietrze z wewnątrz i zewnąrz.  Oczyszczone powietrze pozbawione jest zanieczyszczeń i alergenów.

Posiadamy duże doświadczenie w montażu wentylacji mechanicznej budynków usługowych, biurowych oraz przemysłowych.

Wentylacja budynków przemysłowych

W budynkach przemysłowych bardzo ważną rzeczą jest aby zapewnić odpowiednią świeżość powietrza w pomieszczeniu ze względów higienicznych min. usunięcie pyłów, zanieczyszczeń oraz zapachów wytworzonych przez człowieka, zwłaszcza w budynkach gdzie przebywa duża ilość ludzi.


Dzięki odpowiedniej wentylacji unikniemy zbytniego przesuszenia, czy zawilgocona budynku oraz tworzenia się szkodliwych dla organizmu grzybów i mikroorganizmów. Odpowiednia wentylacja wpływa pozytywnie na dobre samopoczucie i zdrowie użytkowników oraz na samą kondycję budynku.

Pomiary wydajności wentylacji mechanicznej

Bardzo ważnym aspektem wentylacji jest jej prawidłowy przepływ powietrza. Prawidłowo zaprojektowana i zainstalowana dostarcza odpowiednią jakość, temperaturę i ilość powietrza do wszytskich pomieszczeń oraz odprowadza pył i nieprzyjemne zapachy.

Czasami przez błędnie wykonane obliczenia, zastosowanie słabych jakościowo urządzeń, nieodpowiednio dobranym średnicom przewodów wentylacyjnych, czy po porstu zabrudzoniom występują problemy z prawidłowem przepływem powietrza. W takim  przypadku należy przeprowadzić pomiary wydajności instalacji.

Również w trakcie ekspolatacji co jakiś czas, warto wykonać pomiary przepywów aby przekonać się czy nie wymaga ona czyszczenia lub naprawy.

Obiór budynku a pomiary wydajności wentylacji

Budowa nowego obiektu wiąże się całą masą dokumentów. Aby zakończyć budowę, jednym z nich jest protokół wydajności wentylaji.

Co dokładnie jest spawdzane podczas pomiarów wentylacji?

Główne elementy, które są sprawdzane podczas badania sprawności wentylacji:
  • prędkość powietrza
  • wartośc temperatury
  • wartość ciśnienia
  • przepływ powietrza

W pierwszym etapie należy sprawdzić sprawność wentylacji nawiewnej, a nastepnie wyciągowej.  W kolejnym etapie wyniki badania są porównywane z normami obowiązujeącymi w naszym kraju oraz wymaganiami w odniesieniu do kubatury budynku.

Protokół z pomiaru wydajności mechanicznej jest wymagany w przypadku budynków użyteczności publicznej. Jest on weryfikowany przez Sanepid oraz przez Urząd Nadzoru Budowlanego.

WENTYLACJA I REKUPERACJA - REALIZACJE

Zapraszamy do przejżenia naszej galerii wykonanych przez nasz instalacji wentylacji oraz rekuperacji.  Prezentowane budynki to domu jednorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej.

nasze realizacje

W zakresie wentylacji nasza firma dostarczy Państwu najnowocześniejsze rozwiązania wiodących producentów urządzeń i instalacji wentylacyjnych, m.in. takich jak:

Informujemy, iż odpowiedź na Państwa pytanie zostanie udzielona przez firmę F.H.U. BIO-KLIM Adam Jańcik na podany adres e-mail. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę F.H.U. BIO-KLIM Adam Jańcik dla celów udzielenia odpowiedzi. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do uzyskania odpowiedzi. Administratorem danych jest firma F.H.U. BIO-KLIM Adam Jańcik.

Wysyłając wiadomość przez formularz kontaktowy wyrażasz zgodę na przekazywanie informacji handlowej drogą mailową i telefoniczną w ramach konsultacji*