Warunkiem skorzystania z wyższych kwot dofinansowania z poszczególnych progów jest wykonanie komplesowej termomodernizacji budynku. Czy różni się ona od zwykłej termomodernizacji?
W przypadku podstawowej termomodernizacji (bez audytu), to Ty decydujesz jakie elementy termomodernizacji chcesz wykonać!Jeśli wymieniasz stare źródło ciepła albo posiadasz już takie które spełnia wymogi Czystego Powietrza
możesz skorzystać z dofinansowania na inne elementy termomodernizacji. Jeśli chcesz tylko ocieplić budynek, bez wymiany stolarki okiennej to nic nie stoi Ci na przeszkodzie.
Jedynie o czym musisz pamiętać to aby materiały które kupujesz spełniały wymogi Czystego Powietrza. W przypadku ocieplenia, przed kupnem styropianu należy wykonać wyliczenia grubości wymaganego ocieplenia na
kalkulatorze grubości izolacji. W przypadku wymiany stolarki również należy pamiętać o tym aby zakupione okna czy drzwi speniały wmogi Czystego Powietrza i posiadały stosowne certyfikaty.
W przypadku kompleksowej termomodernizacji zakres prac, które należy wykonać aby uzyskać wyższe kwoty maksymalne z danego progu, zależny jest od audytu energetycznego.
Audytor wskarze jakie prace należy wykonać aby budynek osiągnął co najmniej jeden wskaźnik kompleksowej termomodernizacji:
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o min. 40%
Decydując się na wariant z kompleksową termomodernizacją musimy zrealizować w całości zalecenia z audytu energetycznego! Rownież w tym przypadku wszytskie zakupione towary muszą spełniać wymogi programu Czyste Powietrze.
Przykład:
Klient chce skorzystać z kompleksowej termomodernizacji. Pierwszym krokiem jaki zalecamy jest spotkanie z audytorem, który wykona dla audyt energetyczny budynku. Posiadając taki audyt, we wniosku zaznaczamy te elemnty, które wskazał specjalista. Możemy oczywiście zaznaczyć więcej elementów niż zostało to uwzględnione w audycie. Nie możemy jednak zaznaczyć mniej elementów niż wykazał audyt, ponieważ w takim przypadku klient nie osiągnie wymaganego zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową. Jeśli Wnioskodawca otrzymał pozytywną decyzję i fundusz przyznał dotację, ma on 30 miesięcy (I i II poziom) bądź 36 miesięcy (III poziom) od dnia złożenia wniosku na wykonanie wszytskich prac związanych z termomodernizacją określonych we wniosku i audycie.