1. Poprawnie wypełniony wnioskek możemy złożyć wyłącznie drogą internetową korzystając z Generatora wniosków o dofinansowanie GWD udostępnionego przez NFOŚiGW. Złożenie wniosku o zwrot z dotacji możliwe jest jedynie przez osoby, które posiadają Profil Zaufany.
2. Aby ubiegać się o zwrot z dotacji, wnioskodawca jest zobowiązany załącznyć fakturę potwierdzającą koszty inwestycji wraz z dowodami wpłat jeśli były to przelewy (nie dotyczy płatności gotówkowych). Niezbędnym dokumentem jest również Zaświadczenie potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji do sieci tzw. OSD. Dodatkowo zestaw dokumentów powinien zawierać karty techniczne paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, potwierdzające sprawność i jakość zastosowanych urządzeń.
3. Beneficjentem programu Mój Prąd może zostać jedynie właściciel bądź współwłaściciel budyku. Ważne jest też to, aby umowa z energetyką wraz z nr PPE (Punkt Poboru Energii) również były na dane właściciela bądź współwłaściciela nieruchomości.
4. Zwrot dotacji przekazywany jest przelewem na wkazane konto przez Beneficjenta.
5. Dofinansowanie jest udzielane wyłącznie Wnioskodawcą, którzy rozliczają się w systemie net-billing.
6. Urządzenia które zostały zainstalowane muszą być nowe i wyprodukowane w ciugu 24 miesięcy przed montażem.
7. Grantobiorca zobowiązany jest do ekspoatacji instalacji i zamontowanych uządzeń, przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania. Wymagane jest również zamontowanie w widocznym miejscu, tabliczki informującej, że projekt jest współfinansowany z Programu "Mój Prąd".
8. Program Mój Prąd wyklucza instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachu pokrytym materiałem zawierającym azbest. Beneficjent powinien przez zamontowaniem instalacji wymienić pokrycie dachowe.
9. Korzystając z dofinansowania do urządzeń grzewczych tj. pompa ciepła, należy pamiętać, że w budynku nie może być zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła na paliwo stałe. Wyjątkiem jest:
- kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 spełniający wymagania ekoprojektu, oraz
- spełniające wymagania ekoprojektu kominki wykorzystywane na cele rekreacyjne;
Należy pamiętać również o aktach prawa miejscowego w tym uchwałach antysmogowych obowiązujących na terenie, na którym znajduje się budynek mieszkalny objęty dofinansowaniem. W niektórych przypadkach są one bardziej rygorystyczne i mogą wykluczać w/w wyjątki.
10. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby posiadające:
- istniejące / modernizowane budynki jednorodzinne
- nowo wybudowane domy jednorodzinne